Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • STROPY PANELOWE Ile czasu trwają poszczególne etapy wykonania stropu? Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)

    Ile czasu „kosztuje” strop?

    W dzisiejszym zabieganym świecie czas stał się pożądaną walutą, a zaoszczędzone roboczogodziny swoistym ekwiwalentem za materiały budowlane. Zobacz, ile czasu można zaoszczędzić na rozwiązaniach panelowych.
  • BUDOWLANE DETALE Długie nadproża żelbetowe warto wykonać w szalunku traconym z kształtek U (fot. z arch.red.)

    Nadproże w kształtkach U

    Tam, gdzie rozpiętość otworu nie pozwala zastosować prefabrykatu, do wykonania żelbetowego nadproża warto wykorzystać szalunek tracony w postaci kształtek U. Zobacz, jak je poprawnie układać.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Sznurek murarski można w łatwy sposób osadzić w zaprawie, zamiast wbijać go w element ścienny (fot. KMR)

    Mocowanie sznurka murarskiego

    Jak w prosty sposób zamocować sznurek wyznaczający linię ściany? Zamiast wbijać gwóźdź w twardy pustak lub bloczek, można miękko osadzić go w zaprawie.
  • BUDOWLANE DETALE Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)

    Ściana piwnicy z silikatów

    Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
  • BUDOWLANE DETALE Do wiercenia otworów w ścianach z pustaków Porotherm należy używać wiertarki bez udaru, a wiertło i kołki muszą pasować do podłoża z ceramiki poryzowanej (fot. WIENERBERGER)

    Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

    Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad.
  • BUDOWLANE DETALE Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

    Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
  • BUDOWLANE DETALE Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

    Równe ościeże

    Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
  • STROPY PANELOWE W stropie Teriva Panel uzupełniamy betonem złącza między płytami i żebra rozdzielcze oraz układamy warstwę nadbetonu. A ile betonu potrzeba w pozostałych typach stropów panelowych? Sprawdź! (fot. stropy.pl)

    Ile betonu potrzeba na strop panelowy?

    Z samych prefabrykatów nie stworzymy płyty konstrukcyjnej – strop trzeba jeszcze uciąglić za pomocą zbrojenia i betonu. Zużycie mieszanki zależy od rodzaju stropu panelowego.
  • STROPY PANELOWE Elementy stropów panelowych przy otworze na schody muszą być krótsze niż pozostałe, a do ich podparcia wykorzystuje się żelbetowe wymiany ukryte w grubości stropu (fot. stropy.pl)

    Otwór na schody

    Otwór o rozmiarach umożliwiających wstawienie schodów poważnie ingeruje w konstrukcję stropu i zawsze musi być uwzględniony w projekcie. W stropach panelowych przy otworach na schody najczęściej projektuje się wymiany.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • STROPY PANELOWE Dopuszczalna rozpiętość stropu determinuje nam układ konstrukcyjny wnętrza. Zobacz, jaką rozpiętość mają stropy panelowe (fot. stropy.pl)

    Jakie znaczenie ma rozpiętość stropu?

    Maksymalna rozpiętość stropów panelowych wynosi do 10,5 m. Co to daje nam, inwestorom? Co w praktyce oznacza dopuszczalna rozpiętość i dlaczego ten parametr jest w rozwiązaniach stropowych tak istotny?
  • ZASADY MUROWANIA Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)

    Pierwsza warstwa muru

    Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
  • STROPY PANELOWE Przed montażem stropu panelowego inwestor musi zapewnić dogodny dojazd i przygotować podpory w budynku. Resztą zajmuje się dostawca prefabrykatów (fot. stropy.pl)

    Jak się przygotować do montażu stropu panelowego?

    Montaż gotowych płyt stropowych przebiega szybko i sprawnie. Zanim to jednak nastąpi, potrzebny jest szereg prac przygotowawczych. Co powinniśmy zrobić, zanim prefabrykaty wjadą na budowę?
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Oswajamy Warunki Techniczne - zobacz artykuł

    Oswajamy Warunki Techniczne

    O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.
  • BUDOWLANE DETALE Minimalna głębokość oparcia płyt stropu TERIVA PANEL to 6 cm (fot. stropy.pl)

    Oparcie stropu panelowego na ścianie

    Prefabrykowane płyty stropowe powinno się opierać na kształtkach wieńcowych lub na warstwie betonowej „poduszki”.
  • PYTANIA I DYLEMATY Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?

    Popękany podkład a żywica

    Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?
  • CERAMIKA Zgodnie z badaniami SW Research, według 59% respondentów, najbardziej energooszczędnym, a jednocześnie korzystnie wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców materiałem do murowania ścian, są pustaki ceramiczne (fot. WIENERBERGER)

    Cel – dom energooszczędny

    Priorytetami inwestorów od lat są koszty budowy domu, jego funkcjonalność, estetyka i bilans energetyczny. Najnowsze sondaże wskazują, że to właśnie energooszczędność i parametry cieplne przegród stają się kluczowe. Jak w tym trendzie odnajduje się nowoczesna ceramika?
  • PYTANIA I DYLEMATY Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku? (fot. KMR)

    Wywinięcie pionowe hydroizolacji

    Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku?
  • STROP Zsyp ułatwia życie - rzeczy przeznaczone do prania wpadają od razu do odpowiedniego kosza na dole (fot. KMR)

    Zrób zsyp na pranie!

    Strefa nocna na górze, a pralka na dole - tak często mieszkamy. Zamiast kursować po schodach z koszem na pranie, pomyśl zawczasu o zsypie przez strop!