Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zadbaj o dach jesienią

Jak dbać o dach, aby utrzymać jego wysoką funkcjonalność i cieszyć się bezproblemowym, pięknym pokryciem przez lata?

Dach nieustannie narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Jego utrzymanie wymaga regularnego wykonywania rozmaitych prac serwisowych. Jakie dokładnie czynności wchodzą w zakres takich okresowych przeglądów? Które z nich możemy wykonać samodzielnie, a które powinniśmy zlecić dekarzowi? 

Ocena wizualna dachu i bieżące przeprowadzanie napraw

Najlepszy termin na kontrolę dachu przypada późną jesienią, kiedy można wykonać prace związane z czyszczeniem pokrycia (fot. CREATON)

Kompetentnej oceny wizualnej dachu może dokonać samodzielnie każdy inwestor – nie są do tego niezbędne żadne specjalistyczne narzędzia. Wiele nieprawidłowości (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku) da się zauważyć w ramach codziennego funkcjonowania. W poradniku „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” znajdziemy przykłady sytuacji, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. Może być to pęknięta dachówka, wyraźnie odstający fragment obróbki blacharskiej lub pojawienie się zacieku na poddaszu. Jeżeli natrafimy na niepokojące sytuacje, powinniśmy jak najszybciej zlecić dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli oraz dokonanie wszystkich niezbędnych napraw.

Systematyczny serwis dachu

Nie wszystkie nieprawidłowości można dostrzec gołym okiem, dlatego nawet, jeżeli w ramach oceny wizualnej nie zauważyliśmy żadnych widocznych problemów, przynajmniej raz w roku i tak powinniśmy przeprowadzić dokładną kontrolę stanu pokrycia dachowego. Zadanie to należy zlecić dekarzowi, dysponującemu fachową wiedzą oraz doświadczeniem. Profesjonalnie oceni on stan wszystkich istotnych elementów dachu: pokrycia, więźby, membrany, izolacji termicznej, systemu komunikacji dachowej oraz przeciwśnieżnej, orynnowania, instalacji odgromowej, a także wszystkich zamontowanych na połaci akcesoriów, jak na przykład kominki. Zgodnie z sugestią przygotowanego przez ekspertów CREATON e-booka „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” najlepszy termin na kontrolę przypada późną jesienią, kiedy można od razu wykonać dodatkowe prace związane z czyszczeniem pokrycia z opadłych liści i igliwia.

Skorzystaj z praktycznego poradnika

Serwisowane pokrycia dachu wykonanego z dachówki ceramicznej lub cementowej możemy podzielić na kilka czynności o różnym stopniu skomplikowania. Istotna jest m.in. ocena wizualna, bieżące zgłaszanie zaobserwowanych nieprawidłowości, cykliczny serwis dachu dokonywany przez profesjonalnego dekarza. Aby łatwo się we wszystkim zorientować, a jednocześnie nic nie pominąć, warto skorzystać z pomocnych publikacji praktycznych, takich jak poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”. Materiał uzupełniono pomocnymi opisami oraz poradami eksperckimi, a także przystępnymi grafikami. Dołączono też „Rejestr serwisowania dachu”. Pozwala on na wygodne i czytelne prowadzenie zestawienia wszystkich prac konserwacyjnych, ułatwiając zachowanie systematyczności.


Poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” można pobrać ze strony CREATON

Broszurę w formie pdf można otrzymać bezpłatnie, po wypełnieniu formularza na stronie CREATON: 
>>> PRZEJDŹ DO STRONY

 


Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.


Źródło: materiały prasowe CREATON POLSKA.

Data publikacji: 9 września 2022

Zobacz także

Blachodachówka Szafir to eleganckie i trwałe pokrycie dachowe, łączące w sobie tradycję z nowoczesną technologią (fot. Blachy Pruszyński)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa blachodachówka panelowa

Blachodachówka Szafir, produkowana przez Blachy Pruszyński, teraz dostępna w nowej, panelowej odsłonie!
Ceramiczne dachówki to ponadczasowe piękno w nowoczesnej oprawie - sprawdzą się na każdym dachu (fot. CREATON)INSPIRACJE

Pomysł na dach z CREATON

Nieważne, czy planujemy dom tradycyjny, nowoczesny, położony w mieście czy na wsi – wybierając dachówki ceramiczne marki CREATON bez trudu stworzymy piękny dach, dopasowany do estetyki budynku i do naszych gustów. Zobacz inspiracje w materiale prasowym firmy.
Gwint wkręta musi zagłębić się w murłacie na 10 cm, całkowitą długość wylicza się w zależności od wymiarów krokwi i zaciosu (fot. TR)PYTANIA I DYLEMATY

Jak dobrać długość wkrętów ciesielskich?

Jakiej długości wkręt ciesielski dobrać do połączenia krokwi z murłatą - krokiew 16 cm wysokości, zacios 4 cm, murłata 16x16 cm?