Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wentylacja w ścianie trójwarstwowej

Utarło się przekonanie, że wszystkie ściany z murowaną elewacją wymagają szczeliny wentylacyjnej. To nieprawda – konstrukcja przegrody zależy od zastosowanego materiału ociepleniowego. Zobacz, kiedy pustka jest potrzebna i jak zapewnić poprawną wentylację.

Ściany trójwarstwowe nazwę zawdzięczają swojej budowie. Składają się z trzech warstw: wewnętrznej - nośnej, zewnętrznej - osłonowej (elewacyjnej) i umieszczonego między nimi ocieplenia. To, jaki materiał termoizolacyjny wybierzemy – wełnę mineralną czy styropian – decyduje o konieczności (bądź nie) pozostawienia przestrzeni wentylacyjnej w konstrukcji ściany.

Szczelina wentylacyjna potrzebna jest w ścianach trójwarstwowych z ociepleniem z wełny mineralnej. Wełna, jako materiał paroprzepuszczalny, nie może zostać zamknięta między warstwami muru – po swojej zewnętrznej stronie musi mieć przestrzeń umożliwiającą odparowanie wilgoci migrującej przez ściany z wnętrza domu. W ścianach ocieplonych styropianem szczelina wentylacyjna nie jest potrzebna.

Różnice w budowie ścian trójwarstwowych w zależności od materiału użytego do ocieplenia (rys. H+H)
Różnice w budowie ścian trójwarstwowych w zależności od materiału użytego do ocieplenia (rys. H+H)

Ze względu na ryzyko wykraplania pary wodnej, przestrzeń wentylacyjna nie powinna być mniejsza niż 2 cm. Aby dobrze spełniała swoją funkcję, trzeba też zapewnić w niej właściwą cyrkulację powietrza, czyli przygotować wlot i wylot. Puszki wentylacyjne umieszcza się w pionowych spoinach w dolnej i w górnej strefie elewacji, a także pod i nad oknami, w odstępach poziomych nie większych niż 1 m (czyli co 4 cegły). W dolnej części elewacji zaleca się osadzać puszki wentylacyjne na poziomie min. 30 cm nad gruntem, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej.

Murowaną warstwę elewacyjną łączy się z warstwą nośną za pomocą kotew (o ich rozmieszczeniu pisaliśmy >>> TUTAJ). W przypadku ściany z ociepleniem z wełny mineralnej kotwy muszą być wyposażone w talerzyki dociskowe, które zapewnią utrzymanie wełny w odpowiednim położeniu. Na wybór konkretnych talerzyków, poza ich jakością, wpływa m.in. szerokość szczeliny wentylacyjnej (muszą się w niej zmieścić) oraz sposób, w jaki prowadzone są prace – czy kotwy będą osadzane od razu, czy później, czy będą proste, czy odginane. Jeśli np. kotwy będą odginane ze spadkiem w kierunku wełny, albo gdy szczelina wentylacyjna jest węższa niż 2 cm, konieczne są talerzyki dociskowe z wyprofilowanym kapinosem odprowadzającym skropliny.

Obecność pustki poprawia parametry cieplne przegrody (obniża U ściany), ale utrudnia wykonawstwo (rys. H+H)Brak pustki powietrznej znacznie ułatwia prace budowlane. Dlatego przy ocieplaniu ściany styropianem najczęściej się z niej rezygnuje. Trzeba jednak pamiętać, że obecność pustki poprawia parametry cieplne przegrody (obniża U ściany). Warto też mieć na uwadze, że jeśli wykonawca jednak szczelinę zostawi – to zarówno przy ociepleniu z wełny, jak i przy styropianie, należy stosować się do tych samych wytycznych, czyli zapewnić wlot i wylot powietrza w przestrzeni wentylacyjnej oraz zastosować kotwy z krążkami dociskowymi (bez kapinosów), żeby trwale zapewnić prawidłowe położenie termoizolacji.

 

 

 


Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 2 listopada 2020

Zobacz także

W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie? (rys. H+H)BUDOWLANE DETALE

Silikaty - mocowanie murowanej elewacji

W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie?
Aby zapewnić szczelne zazębienie betonu z murem, zaleca się formować strzępia głębokości od 5 do 10 cm (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Strzępia rdzenia wzmacniającego

Ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, nazywane trzpieniami lub rdzeniami, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.
Kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Kliny w ścianie z Silka Tempo

Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?