Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Taras idealny

Trudno sobie wyobrazić dom bez tarasu. Nie wystarczy jednak po prostu go mieć – aby w pełni się nim cieszyć, musimy odpowiednio zaplanować jego umiejscowienie, aranżację i sposób wkomponowania w funkcjonalną przestrzeń domu.

Wszyscy mamy indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dla każdego z nas „taras idealny” będzie znaczył coś innego. Ale w rozwiązaniach projektowych HomeKONCEPT, gdzie tarasy stanowią niemal integralną część wnętrza, z pewnością na wszelkie gusta odnajdziemy znakomitą inspirację.

„Projektując domy, nadrzędnym celem i priorytetem jest dla nas komfort życia jego przyszłych mieszkańców. Każde pomieszczenie, każdy kąt i każdy najdrobniejszy element są odpowiednio przemyślane i zaprojektowane w sposób, który pozwala domownikom mieszkać tak, jak lubią” – mówią członkowie pracowni HomeKONCEPT. I mają rację! Projekty są tu dopracowane do perfekcji. Niektóre rozwiązania stały się już nawet ich swoistą wizytówką, wręcz znakiem firmowym: „Nasze domy mają kilka ››momentów‹‹, na które zwracamy szczególną uwagę, które są naszym oczkiem w głowie. Oprócz charakterystycznego belkowania, najważniejsze z nich to: wyraźny podział na strefę nocną i dzienną, przestronny układ strefy dziennej, rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych oraz… tarasy”.

HomeKONCEPT 68

Architekci HomeKONCEPT zdają sobie sprawę, jak ważne dla komfortu życia jest obcowanie z naturą, a także wspólne celebrowanie rodzinnych chwil. W projekcie uroczej parterówki HomeKONCEPT 68 postawili na jeden duży taras, do którego łatwy dostęp domownicy będą mieć z każdego pomieszczenia w domu.

„W jego przestrzeni znajdzie się miejsce zarówno na aranżację letniej jadalni, jak i strefy wypoczynkowej z wygodną kanapą pełną miękkich poduszek. Ustawicie tu też swoje ulubione rośliny w donicach, a delikatne słońce lekko padające przez pergolę umilać Wam będzie wspólne posiłki i relaks” – zapewniają autorzy projektu.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 68


Tarasy w domach HomeKONCEPT traktowane są jako integralna część budynku, naturalne przedłużenie jego wnętrza. Pełniąc taką funkcję, muszą być w niewymuszony, płynny sposób dopasowane do aranżacji i stylu jaki panuje w środku domu - ale także do elewacji i najbliższego otoczenia, tak, aby estetycznie harmonizowały z bryłą, a całość była spójna.

HomeKONCEPT 26 i jego warianty

„We wszystkich wariantach projektu HomeKONCEPT 26 możemy podziwiać jeden z tarasów najbardziej widowiskowych - i jednocześnie najbardziej lubianych przez inwestorów” – opisują projektanci. Przestrzeń wypoczynkowa została tutaj pięknie wydzielona przez otaczające taras belkowanie. Zaaranżowane w formie nowoczesnej pergoli, wyznacza przestrzeń idealną do rozpoczęcia dnia z poranną kawą, jak również znakomitą na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi.

Wśród wariantów tego projektu, tarasem opisywanym jako ten „naj” jest taras z wariantu 4, w którym to neutralna, biała pergola tworzy ciekawy ażurowy detal. W połączeniu z czekoladowym drewnem wykorzystanym na jednej ze ścian, całość prezentuje się fenomenalnie i przywodzi na myśl tropikalny wypoczynek w ekskluzywnym hotelu. Tym bardziej, że daje wypoczywającym przyjemne zacienienie w upalne popołudnia.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 26


„Tarasy w naszych domach projektowane są jako przedłużenie domowej strefy relaksu i odpoczynku. Odpowiednio zaaranżowane i wykończone w obowiązujących trendach, są nierozłącznym elementem estetyki wnętrz” – mówią autorzy projektów. „Dzięki temu, że zawsze są funkcjonalnie powiązane z przylegającymi pomieszczeniami, mieszkańcy zyskują dodatkową powierzchnię życiową na styku dom – ogród, a do czterech ścian ukradkiem wkrada się natura. Dla podkreślenia tego związku, w naszych projektach stosujemy panoramiczne przeszklenia z możliwością szerokiego otwarcia, co pozwala nam mieć strefę zewnętrzną i zieleń dosłownie na wyciągnięcie dłoni”.

HomeKONCEPT 67

W tym projekcie na pierwszy plan wysuwają się spektakularne okna, które zdają się zacierać granicę między wnętrzem domu a jego otoczeniem. Na uwagę zasługuje jednak również urokliwy taras. „Intymnie zacieniony duży taras zlokalizowany tu został z boku budynku. Skryty dodatkowo pomiędzy jego ścianami, stanowi zaciszne miejsce wypoczynku osłonięte od wiatru. Dla osób lubiących delektować się cieniem w upalne popołudnia, część tarasu od strony strefy dziennej została zadaszona. Fani relaksu w ciepłych promieniach słońca mogą natomiast spędzać czas w części zabudowanej oryginalną pergolą” – opisują projektanci. Jak widać, w HomeKONCEPT 67 – zarówno w środku, jak i na zewnątrz - bez wątpienia każdy domownik znajdzie dla siebie przyjemne miejsce.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 67


Jak podkreślają członkowie zespołu, podczas pracy przy konkretnym projekcie trzeba uwzględnić kilka najważniejszych czynników: lokalizację, estetykę, aranżację oraz komunikację tarasu z salonem i pozostałymi przyległymi pomieszczeniami. Chodzi o to, by w maksymalny sposób wykorzystać potencjał wypoczynkowy i wizualny, tak, aby domownicy w każdej chwili mogli cieszyć się pięknem zewnętrznej strefy wypoczynkowej domu i aby korzystanie z tej przestrzeni o każdej porze dnia było dla nich wygodne.

HomeKONCEPT 13 EN

To kultowy już projekt autorstwa HomeKONCEPT. Taras charakteryzuje się tu kameralnym klimatem i stanowi dla domowników prywatną strefę wypoczynku. Częściowo skryty pomiędzy ramionami budynku, podzielony jest na dwie strefy. Część z zadaszeniem chroniącym przed deszczem może być wykorzystywana jako jadalnia na świeżym powietrzu, ale także jako kącik, w którym domownicy będą pielęgnować swoje hobby – zatapiać się w lekturze o kosmosie, uprawiać jogę, malować obrazy itp. W części otwartej możemy natomiast delektować się kąpielami słonecznymi i pełnym obcowaniem z naturą.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 13 EN


A jak najlepiej ulokować dom w kontekście ekspozycji tarasu, by maksymalnie wykorzystać jego walory? Warto stosować się do zasad „wędrówki za słońcem”. Przebywanie na tarasie i korzystanie z jego uroków powinno być przyjemnością. Za sytuację najbardziej komfortową uważa się rozplanowanie domu na działce w taki sposób, aby taras znajdował się od strony południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej. Mamy wtedy dobre nasłonecznienie w godzinach przedpołudniowych i przyjemny cień w godzinach popołudniowych. Od tej samej strony powinien znajdować się także nasz przydomowy ogród, który pozwoli nam podczas relaksu cieszyć się zielenią i kontaktem z naturą. Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby, wiele też zależy od pory roku. Upalne letnie popołudnie „wygania” nas ze słonecznego tarasu, ale wiosną lub jesienią chętnie skorzystamy ze słonecznego ciepła. W projektach HomeKONCEPT często znajdziemy „wielofunkcyjne”, komfortowe i zindywidualizowane rozwiązania tarasów narożnych, okalających dom, a nawet ulokowanych na dwóch kondygnacjach. To pozwala nam w pełni dysponować warunkami, w jakich chcemy przebywać.

HomeKONCEPT 74

„W projekcie tej nowoczesnej willi postanowiliśmy pójść o krok dalej i oprócz tarasu zlokalizowanego na parterze, zaprojektowaliśmy dodatkowy taras widokowy na piętrze. Zagospodarowany nad garażem, sąsiaduje z sypialniami domowników i stanowi ich prywatną, bardzo kameralną przestrzeń. Taras zlokalizowany na dole został natomiast zaplanowany jako ten podstawowy, dostępny dla gości” – mówią członkowie pracowni. Osłonięty z dwóch stron ścianami budynku, taras parteru jest zjawiskowym przedłużeniem strefy dziennej i doskonale sprawdzi się zarówno jako przestrzeń codziennego relaksu, jak i miejsce, które przyjaciele rodziny będą kojarzyć ze świetnymi „domówkami”.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 74


„Poza układem tarasów względem stron świata i pomieszczeń w domu, dodatkowo przyjmujemy rozwiązania architektoniczne, które integrują je z bryłą budynku. Bardzo często wykorzystujemy np. formę ramy okalającej przestrzeń tarasu, która stanowi jego zwieńczenie, a jednocześnie subtelnie go osłania, dając przy okazji możliwość zamocowania przesłon zacieniających czy oryginalnej pergoli” – mówią projektanci. Ale… o tym chyba wszyscy doskonale wiedzą, bo dekoracyjne belkowanie i pergole są przecież znakiem rozpoznawczym HomeKONCEPT.

 


Artykuł w ramach cyklu „Projekty - HomeKONCEPT radzi”, 
stanowiącego część kampanii Akademia Świadomego Budowania.


 

Data publikacji: 11 sierpnia 2020

Zobacz także

Dokonując świadomych wyborów najpierw na etapie budowy i aranżacji łazienki, a później jej eksploatacji, przyczyniamy się do wspierania działań mających na celu ochronę środowiska. Jak to możliwe? Przeczytaj artykuł! (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Decyzje (eko)logiczne

Jak rozsądnie gospodarować wodą użytkową? Ile zaoszczędzimy na dwudzielnym spłukiwaniu? Czy potrafimy ograniczyć zużycie chemii albo papieru toaletowego? Założeniem idei „eko” są nasze nawyki. Sprzęgając je z ekologicznymi rozwiązaniami sanitarnymi, mamy szansę przekuć koncepcję w realne korzyści dla środowiska – i dla nas samych.
System nawadniający zdejmuje z nas część obowiązków związanych z utrzymaniem ogrodu we właściwej kondycji (fot. pixabay)INSPIRACJE

Ogród pełen kropelek

Jak zaplanować nawadnianie ogrodu? Zraszacze czy linia kroplująca? Instalacja systemu nawadniania krok po kroku.
Odcinek 1 cyklu PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI

Rozmowa o przestrzeni

Czym jest przestrzeń funkcjonalna? Od czego zależy wygoda i ustawność wnętrza? Jak nasze potrzeby wpływają na rozwiązania projektowe – i skąd czerpać inspirację? Na przykładzie pięciu gotowych projektów omawiamy domy w kontekście funkcjonalnego komfortu.